Poeta-jubilat pielgrzymuje...

Poeta-jubilat pielgrzymuje...


W piątek, 08.11.2013, Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie gościł licznie przybyłych na niezwykłą uroczystość. Gospodarz poetyckich imprez MOK, Paweł Kubiak, wystąpił tym razem w roli bohatera spotkania, powierzając Jerzemu Paruszewskiemu (Żyrardowskie Wieczory Literackie) prowadzenie całości.

P. Kubiak obchodził jubileusz 40-lecia swojej pierwszej publikacji drukiem: w 1973 r. jego poezja ukazała się w czasopiśmie „Zarzewie”. Od tego czasu (współpracując jednocześnie z wiodącymi periodykami kulturalnymi kraju oraz zbierając laury ogólnopolskich konkursów poetyckich) wydał pięć tomów wierszy (jeden z nich zawiera haiku - P. Kubiak posiada tytuł Mistrza tego gatunku literackiego) oraz „Kronikę Miasta Piastowa”, a w 2010 r. - wspólnie z mieszkającym stale w Polsce Wietnamczykiem, poetą Lam Quang My - przetłumaczył na nasz język wiersze, od tysiąca lat pisane przez całe pokolenia wietnamskich literatów. Powstała potężna antologia: P. Kubiak otrzymał za nią w Hanoi - od prezydenta Wietnamu - medal za zasługi dla kultury tego kraju. W Piastowie od blisko ćwierćwiecza lideruje Konfraterni Poetyckiej „Biesiada”, której jest założycielem (patronuje zarazem jej serii wydawniczej), zorganizował już dwadzieścia corocznych korespondencyjnych konkursów „Piastowskiej Biesiady Poetyckiej”, każdego roku prowadzi w MOK 10 spotkań z różnymi autorami, połączonych z turniejem jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów”. Zainicjował Piastowsko-Pęcickie Plenery Poetyckie - przywodzi im niestrudzenie, zwykle sześć razy w kolejnych, letnich sezonach, a miały już P-PPP swoją 79. edycję - wydaje też poplenerowe tomiki poezji. Uprawia krytykę literacką. Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy i Publicystów MAPP-APIA. Jego wiersze tłumaczone były na angielski i wietnamski. W ubiegłym miesiącu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP nadał mu Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” - tym samym KP „Biesiada” wyróżnia się spośród innych grup poetyckich posiadaniem w swoich szeregach aż trojga osób wyróżnionych tym odznaczeniem, bo są nimi także poetka i malarka Jadwiga Pilińska z Piastowa oraz ww. J. Paruszewski.

Szczególną okazją do uroczystego spotkania było wydanie przez P. Kubiaka - w formie poręcznego tomiku - pamiętnika z jego udziału w tegorocznej, sierpniowej, 302 Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę w Częstochowie. Pamiętnik, zatytułowany „Iść po cel”, znakomicie zabrzmiał (odczytany w całości) w interpretacji warszawskich literatów: Joanny Godlewskiej (znanej zwłaszcza pod pseudonimem artystycznym Aurelia Es) i Roberta Baranowskiego. J. Godlewska starannie dobrała też klasyczną muzykę Henryka Mikołaja Marka Góreckiego, stanowiącą dyskretne tło dźwiękowe dla przedstawianego tekstu.

Pamiętnik, pisany z punktu widzenia człowieka czerpiącego z wiary siłę do pielgrzymowania, pozbawiony jest jakichkolwiek elementów fanatyzmu religijnego czy dewocji. Jego niezwykłość polega m.in. na utrzymywaniu przez cały czas narracji o charakterze wewnętrznym (subiektywnym) i zarazem zewnętrznym (obiektywnym), cennymi zaletami autora są: spostrzegawczość, wnikliwość obserwacji - zarówno otoczenia, jak i własnych stanów ciała oraz duszy.

Miłym akcentem serdecznej rozmowy poety-pielgrzyma z publicznością (wśród której nie zabrakło sióstr i braci z 302 WPP) było ofiarowanie mu przez Elżbietę Ajszę Shah - mahometankę z KP „Biesiada” - islamskiego różańca wraz z polskim i arabskim (w polskiej transkrypcji) fragmentem Koranu: 36. Surą „Ja Sin”, przeznaczoną do śpiewania dla wierności Bogu, osiągnięcia harmonii ducha i trwałego spełnienia marzeń.

Na zakończenie imprezy odbył się turniej jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów”, a w czasie, gdy jurorzy udali się na naradę, dla publiczności „biesiadnie” zaśpiewał Stanisław Wasilewski z ŻWL. Wyniki rywalizacji poetów okazały się następujące: I nagrodę (markowe wieczne pióro i 100 zł) zdobyła Mirosława Umiastowska z Warszawy, II miejsce wywalczył również stołeczny poeta, Robert Kania, III - Krzysztof Marek Smolarz (Tomaszew, reprezentant ŻWL). Wyróżnione zostały warszawianki: Maria Bednarek i Grażyna Cebo. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania i nagrody książkowe.

 

Całość imprezy fotograficznie zadokumentował Hubert Beczek z ŻWL - jedno zdjęcie zamieszczamy.

JP

<<>>Dzisiaj

PnWtŚrCzPtSoNd

Najbliższe imprezy

6 października

Reklamy

Czego Twoim zdaniem brakuje w Centrum Kultury w Żyrardowie?

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o koncertach, filmach, wydarzeniach kulturalnych? Wpisz adres email: